Přednáška Ivana Klimeše z Katedry filmových studií FF UK věnovaná filmu Jana Stanislava Kolára Svatý Václav (1929) uzavře tento cyklus Literárněvědného fóra. Sledovat ji můžete online, a to jako účastníci videokonference (meet.google.com/fau-dero-cas) nebo jako diváci na našem YouTube kanálu.
První historický velkofilm české provenience, film snad diskutabilních kvalit, ale rozhodně nezaslouženého osudu, vznikal na velice oficiální bázi v rámci svatováclavského milénia. To samo o sobě předurčovalo způsob uvažování tvůrčího týmu o svatováclavské tradici i uchopení v umělecké kultuře tolik frekventovaného námětu, a to jak ve smyslu interpretačním, tak stylovém. Dílo vzniklé na společenskou objednávku s politickým pozadím se možná již v pokročilém meziválečném období poněkud míjelo s aktuálními náladami společnosti a jejími živými tématy, nicméně vstupovalo zásadním způsobem, pohříchu silně tradicionalisticky, do kontextu filmově historického a vypovídá mnohé o vztahu české společnosti k historickým tradicím. Přednáška naznačí stylovou orientaci Kolárova filmu také v komparaci se dvěma výraznými zahraničními projekty srovnatelného druhu – Dreyerovým Utrpením Panny Orleánské a Langovými Nibelungy.
Podzimní cyklus Literárněvědného fóra nabídne od září 2021 až do ledna 2022 několik přednášek vztahujících se k problematice zasahování umění do veřejného prostoru v období tzv. první republiky. Umění lze totiž chápat nejen jako výsledek, ale i jako svébytného hybatele a ukazatele společenských procesů. Přednášky se na příkladech konkrétních děl, reprezentací a uměleckých událostí dotknou otázek spojených s reprezentačními strategiemi, politickým diskurzem, politizací umění či způsobem ovlivňování veřejného mínění a hodnotových postojů společnosti.
Témata přednášek vychází z interdisciplinárního výzkumného projektu Umění, gesto, argument (umění a veřejný prostor v meziválečném Československu), který je realizován v oddělení 20. století a literatury současné.