Pavel Janoušek: Dějiny literatury jako metodologická možnost?
Přednáška bude vycházet ze zkušenosti mluvčího s psaním kolektivních literárních dějin 20. století a bude věnována problematice historie jako podstatného způsobu pěstování sociální paměti a nutného vyrovnávání se s minulostí i žitou přítomností. Položí otázku, zde vedle metodologických pokusů pojmout dějiny literatury „nějak jinak“ má i dnes smysl psát je také v jejich „tradiční“ žánrové podobě, ale zároveň jak hledat rovnováhu mezi důrazem na specifičnost uměleckého dorozumívání se a politickým rozměrem umělecké semiosféry.
Přednáška je součástí cyklu Literárněvědné fórum, které se bude v letním semestru věnovat psaní a čtení literárních dějin.
„Literární dějiny“ dnes představují zvláštní výzvu: Na jedné straně vymezují společenství procesuálně v jazycích a literatuře, představují principy jejich modernizace, a patří tak k veřejně vyhledávaným a ceněným žánrům literární vědy. Na straně druhé kladou proměny tradičních kánonů „zlaté doby“ literárních dějin, ať už lingvoetnických nebo soustředěných k tištěnému médiu, nové nároky na poznávací funkce žánru.
Cílem cyklu je oživit v širší oborové perspektivě diskusi o konceptech a kategoriích literárních dějin a otevřít tuto diskusi zainteresované veřejností. V první části (únor–červen 2022) nabídne cyklus prostor k debatě o vybraných větších projektech z posledních let k dějinám literatury českých zemí v jejích středoevropských souvislostech; v části druhé (září–leden 2023) přinese přednášky a diskuse o dalších obecných otázkách literárních dějin.